"Ақмола облысы білім басқармасының Астрахан ауданы бойынша білім бөлімі Қаракөл ауылының негізгі орта мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
"Ақмола облысы білім басқармасының Астрахан ауданы бойынша білім бөлімі Қаракөл ауылының негізгі орта мектебі"коммуналдық мемлекеттік мекемесі

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Ашық сабақ.

10.10.2017

Қысқа мерзімді

жоспар

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:                                                        Мектеп:

 

Күні:                                                                                                             Мұғалімнің аты-жөні: Куанышбекова А.Ш.

 

Сынып: 7                                                                                                   

Қатысқандар:           Қатыспағандар –

 

Сабақтың тақырыбы

Табиғат ресурстардың жіктелуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.5.1.1 - табиғи ресурстарды жіктейді

7.5.1.2 - жергілікті компонентті қосымша қамту

негізінде табиғи ресурстардың таралу заңдылықтарын талдайды

7.5.1.3 - табиғи ресурстардың шоғырлануын картада

көрсетеді;   

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар білетін болады: Адамның

табиғатқа және табиғаттың адамға беретін оң және теріс әсерлерін айта алады.

Одан қорытынды шығара алады. Түйінді ұғымдарды жаттай алады.

Оқушылардың көпшілігі: Тақырып бойынша

себеп-салдарлық байланыстарды түсіндіру, табиғи ресурстардың орналасу

заңдылықтары, олардың жіктемесін құрастыру, мысалдар келтіру, картадан

көрсету.

Кейбір оқушылар: Табиғи ресурстардың орналасу заңдылықтарын талдау, картадан табиғи

ресурстардың шоғырлану орындарын көрсету, қорытынды шығарып, оқыған

материалды жылпылау, әлемнің және Қазақстанның табиғи ресурстарының сарқылуы

бойынша болжамдар жасау, балама ресурстарды ұсыну.

Бағалау критерийі

Түсіну – табиғат ресурстарының жіктелуін түсінеді.

Талдау –  кен

орындарды талдайды, негізгі кен орындарды картадан  көрсете алады.

Қолдану - табиғат ресурстарды игеру және қолдануға

қатысты мәселелерді шешу жолдарын біледі

Бағалау – қажеттіліктері бойынша салыстырмалы талдау

жасайды, бағалайды.

Тілдік мақсаттар

Жазылым дағдысы: термин сөздерді  утилизация (қалдықтарды жою), рекультивация (жерді қайта өңдеу)  және сызбанұсқаны пайдалана отырып,

мағынасын анықтайды.

Айтылым дағдысы: Табиғат

ресурстарын оқулыққа сүйене отырып жіктелуін атап айту.

Оқылым дағдысы: Оқушылар

оқулықтан табиғат ресурстарының түрлері және табиғи ресурстарды тиімді

қолдану жолдары мен жұмыс жасайды.

Тыңдалым дағдысы: Табиғат

ресурстары туралы бейне материалды Ютуб сайтынан алу.

 

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары, табиғат

ресурстарды тиімді пайдаланып экономикалық өсу – бұл біздің ең маңызды

міндетіміз екенін, қоршаған ортаны қорғауға, азаматтық жауапкершілік,

үнемшілдікке, ұқыптылыққа, қайырымдылыққа, 

Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілеттілігі осыған

тікелей байланысты екенін ұғындыру.

 

Пәнаралық байланыс

Биология, химия, физика

Алдыңғы бөлім

Ұлтаралық және конфессия аралық келісім

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мин.

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

0-5

1.Сәлемдесу. Әңгіме құру.

2.Сыныпта сергіту сәтін ұйымдастыру.

Тренинг «Мен саған

тілеймін» (сабақта коллаборативтік ортаны орнату мақсатында беріледі, мысалы,

рет бойынша оқушылар бір-біріне тілектер айтады. Осындай тренингтер

оқушыларды бір-бірін сыйлауға, жылы қарым-қатынасқа үйретеді.

-Анар, мен саған денсаулық тілеймін.

-Алмас, мен саған сәттілік тілеймін.

3. Топқа бөлу.

Сабақта жағымды көңіл-күй

қалыптастыру мақсатында сарқылмайтын табиғат ресурстар бойынша топтастыру

1-топ Ғарыштық, 2-топ Су энергиясы, 3-топ Климат. Неліктен бұлай

топтастырғанымды сұрау арқылы тақырыпты негіздеу. Оқушылардың эмоционалдық

аймағын арттыру мақсатында сергіту сәтін ұйымдастыру.

 

Ой қозғау кезеңі: үй

тапсырмасы бойынша сұрақтар берілді.

            

1. Табиғат ресурстары  дегеніміз не?

            

2. Табиғат ресурстары неше

топқа бөлінеді?

            

3.Табиғат ресурстарының табиғи-экономикалық

жіктелуін          талдау.

            

4. Адамның шаруашылық әрекеті табиғат ресурстарына қалай әсер етеді?

Қағаз қиындылары.

Оқулық, атлас, кескін карталар.

Үй тапсырмасын тексеруге арналған карточкалар.

«Қазақстанның қазба байлықтар» видео үзіндінің

презентациясы

Сабақтың ортасы

5-15

 

 

 

 

 

 

 

Белсенді оқыту – оқылым

Топтық жұмыс: оқулықтағы тақырыпты

3 топқа бөліп ДЖИКСО-1 әдісі постер 

құрастыру:

1-топ Климат - кестемен

жұмыс: Адамның табиғатқа және табиғаттың адамға беретін оң

және теріс әсерлерін айтыңдар. Одан қорытынды шығарыңдар.

Табиғат

- адамға

Табиғи

жағдайлар (қоршаған орта) және ресурстар

Адам әсерінен

табиғи кешендердің өзгеруі

Адам - табиғатқа

Табиғат

және қоғам

 

 

 

 

 

 

 

2-топ Су энергиясы – Табиғат

ресурстары дегеніміз не? Табиғат

ресурстарын қандай топтарға жіктейді. (кесте құрастыру)

 

3-топ Ғарыштық  - Табиғи ресурстарды тиімді қолдану жолдары

 

Дискриптор:

-        

Адамның табиғатқа және табиғаттың адамға беретін оң және теріс әсерлерін

айтып, одан қорытынды шығара алу.

-        

Табиғат ресурстардың

жіктелуін түсіну

-        

Табиғат ресурстарды

тиімді қолдану жолдарын анықтау

Өзін-өзі бағалау (топтық), бағалау парақшасы беріледі.

 

 

 

7-сыныпқа

арналған оқулық.

 

Жазылым – термин сөздер,

анықтамалар, кесте.

1.     Биологиялық ресурстар...................

2.     Минералды ресурстар......................

3.     Отын ресурстар

................................

4.     Кенді ресурстар

................................

5.     Кенсіз

ресурстар.................................

 

Дискриптор:

-         

Табиғат

ресурстарының түрлеріне шолу жасай алады 

-         

Дәптерге кестені толық

толтыра алады

 

 

 

Интербелсенді

тақта, дәптер

 

 

Саралап оқыту

Деңгейлік тапсырмалар

Табиғат

ресурстарының қорлары мен таралуы

Ресурстармен

қамтамасыз етілу деңгейі

 

 

Табиғат ресурстарының

мол қоры бар елдер

АҚШ, Ресей, Қытай,

Канада

Алуан

түрлі табиғат ресурстарының мол қоры бар елдер: 

Аустралия,

Бразилия, Қазақстан, Украина, Үндістан

 

Бір немесе

бірнеше ресурс түрлерінің халықаралық маңызы бар ірі кен орны: 

мұнай мен газ

Парсы шығанағы

елдері 

алтын мен алмаз

ОАР

мыс пен полиметалл

Анд елдері және

Қазақстан 

фосфорит

Маракко

маргенец

Гобон

 

Табиғат ресурстарымен нашар

қамтамасыз етілген, шетелден минералды ресурстарды импорттайтын елдер

Жапония, Балтық

жағалауы елдері, Корея республикасы, Сингапур.

 

Дескриптор:

 

Таратпа

материалдар, кілттер

Сабақтың соңы

Қорытындылау. Бағалау.

Рефлексия -     Білгенім.    Білдім.      Білгім келеді.

Үйге: Шығармашылық тапсырма:

Дүниежүзінің

рекрациялық ресурстарының табиғи (теңіздік, таулы, ландшафты) түрлері және

мәдени-тарихи көрікті орындары туралы (өз таңдауларыңша) слайдтар

дайындаңдар.

Стрикерлер

 

Саралау – Сіз

оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық

байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздің техникасын сақтау.

Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

Барлық оқушылар білетін болады:

 

 

 

 

Оқушылардың көпшілігі:

 

 

 

Кейбір оқушылар:   

 

 

Құндылықтарды

бағалаудағы салыстырмалы талдау жасай алулары бағаланады.

Оқушылардың жас

ерекшелігін ескере отырып АКТ құралы интербелсенді тақтаны денсаулыққа

зияндылығын және нормативке сай 10 минут қолдану.

Нәтиже

Сабақтың/оқу міндеттері шынайы болды ма?

Бүгін оқушылар нені жаттады?

Оқу атмосферасы қандай болды?

Менің жоспарлаған дифференциация дұрыс болып шықты ма?

Мен регламентті сақтадым ба? Менің жоспарымда қандай

өзгерістер болды және олар қандай

 

Төмендегі бос орынды сіздің сабағыңызды сипаттауға пайдаланыңыз. Сол

жақтағы бағанда берілген сабақтың сапасы туралы сұрақтардың ең маңыздыларына

жауап беріңіз

 

Жалпы бағалау:

Сабақта ең жақсы өткен екі

нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) ? 

1.

 

2.

 

Сабақтың бұдан да жақсы

өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты) ?  

1.

 

2.

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе

жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым,

келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

І топтың сұрақтары

1. Табиғат ресурстары дегеніміз не?

2. Табиғат сферасына кіретін ресурстар?


ІІ топтың сұрақтары:

1. Табиғат ресурстарын қандай топтарға жіктейді?

2. Табиғат ресурстарының табиғи - экономикалық

жіктелуі?


ІІІ топтың сұрақтары

1. Адамның шаруашылық әрекеті табиғат

ресурстарының қорына қалай әсер етеді?

2. Табиғат ресурстары шаруашылық тұрғыда қалай

жіктеледі?

Жазылым – термин сөздер, анықтамалар, кескін карта

6.     Биологиялық ресурстар...................

7.     Минералды ресурстар......................

8.     Отын ресурстар

................................

9.     Кенді ресурстар

................................

10.                       

Кенсіз

ресурстар.................................

 

Просмотров: 527


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст